SKU: KPCT20MBTUBE EAN: 6954016562172
In Stock Sold Out
Stock Location:
Warehouse - Delivery only : 5+
  • Reviews
20" Black C-Stand Riser tube
These double riser sections are identical to the ones that come with the 20" Master C Stands with Turtle Base. The base of this riser tube is designed to mount in a C-Stand Turtle base. It has an industry-standard Junior base of 28mm (or 1 1/8") and on top it has a 16mm (5/8") baby spigot.
This Kupo 20" riser tube can also be used as an extension for large stands with a 28mm Junior receiver.
Specifications
Folded Length 69cm
Extended Length 147cm
Weight 3.2kg
Load Capacity 10kg
(KPCT20MBTUBE)
SKU KPCT20MBTUBE
Barcode # 6954016562172
Brand Kupo
Shipping Length 0.800m
Shipping Cubic 0.009260000m3
Reviews
We Also Recommend
Kupo 350 C-Stand Dolly Runway Base Stand Castors Wheel Set
In Stock
You May Also Like
40" C-Stand Riser column for CT-40M Silver
In Stock
Kupo C-Stand Riser Tube for CT-30M Silver
Only 3 Left!
Others Also Bought
Kupo 226M 340cm Master Combo HD Stand (silver)
Only 5 Left!
Kupo 193 Medium Baby Kit Stand with Adjustable Square Leg
More From This Category
Kupo CS-30MK 30" C-Stand Kit with Sliding Leg - Kit Silver
Kupo CT-20M 20" Silver Master C-Stand with Detachable Quick Release Base
Kupo CT-40M 40" Silver Master C-Stand with Detachable Quick Release Base
Only 2 Left!
Kupo 351 Mighty Runway Base Stand Castors with Long Leg
Only 5 Left!
Shop Now. Pay Later.
100% Interest-free.