SKU: KPCT30MTUBE EAN: 6954016561588
In Stock Only 3 Left!
Stock Location:
Warehouse - Delivery only : 3
  • Reviews
30" Silver C-Stand Riser tube for CT-30M
These double riser sections are identical to the ones that come with the Master C Stands with Turtle Base. The base of this riser tube is designed to mount in a C-Stand Turtle base. It has an industry standard Junior base of 28mm (or 1 1/8") and on top it has a 16mm (5/8") babyspigot.
This C-Stand tube can be used as an upright on a set of C-Stand roller wheels or as an extention for large stands with a 28mm Junior receiver.
It has 2 risers and 3 sections.
Folded Length 94cm
Extended Length 227cm
Weight 4kg
Load Capacity 10kg
C-Stands get their sizing from the length of their riser sections. This product is a 30" Riser Tube. The below video demonstrates the longer 40" triser ube, but the functionality is the same.
Specifications
Weight 4.0kg
94cm long, expandable to 227cm
Chrome-plated steel construction
(KPCT30MTUBE)
Weight 4.0kg
94cm long, expandable to 227cm
SKU KPCT30MTUBE
Barcode # 6954016561588
Brand Kupo
Shipping Length 0.980m
Shipping Cubic 0.017698000m3
Assembled Length 0.940m
Reviews
We Also Recommend
Kupo 350 C-Stand Dolly Runway Base Stand Castors Wheel Set
In Stock
Kupo 340 Quick Action Roller Stand Fold Up Base
In Stock
You May Also Like
40" C-Stand Riser column for CT-40M Silver
Kupo 20 Inch C-Stand Riser Tube Silver
Only 2 Left!
More From This Category
Kupo CS-30MK 30" C-Stand Kit with Sliding Leg - Kit Silver
Kupo CT-20M 20" Silver Master C-Stand with Detachable Quick Release Base
Kupo CT-40M 40" Silver Master C-Stand with Detachable Quick Release Base
Only 2 Left!
Kupo 351 Mighty Runway Base Stand Castors with Long Leg
Only 5 Left!
Shop Now. Pay Later.
100% Interest-free.