SKU: ATBLND1000 EAN: 6955537802518
  • Thinnest Filter in the world
  • Anti Reflective
  • Nano Coating
In Stock Only 1 Left!
Stock Location:
Croydon -pickup available : 1
  • Reviews
The worlds thinnest and lightest 10 stop filter with tempered impact resistant glass.
The New Athabasca 10 stop Blade filter features a unique SUPER THIN 1.1mm design that is impact resistant which is a world first for square filters.
Features:
- Tempered glass offers impact resistance which is a world first that you will appreiciate.
- Double sided coating on opticaly enhanced glass providing industry best features.
- Blade 10 stop filters provide an amazing low reflections and light reducing layer.
(ATBLND1000)
SKU ATBLND1000
Barcode # 6955537802518
Brand Athabasca
Shipping Length 0.020m
Shipping Cubic 0.000001000m3
Reviews
You May Also Like
Athabasca Blade ND64 100mm Filter 6 Stops
Only 1 Left!
More From This Category
Athabasca 62mm Adapter Ring for Blade 100mm Filter Holder
Only 3 Left!
Athabasca Blade Graduated Neutral Density GND8(0.9) for 100mm Filter Holder Filter 3 Stops
Only 3 Left!
Athabasca Ultimate Blade 4 Filter Kit inc 100mm Holder CPL GND8 RGND8 ND64 and ND1000 with Complimentary Pouch
Only 2 Left!
Athabasca Ultimate Blade 4 Filter Kit inc 100mm Holder CPL GND8 RGND8 ND64 and ND1000 with Complimen
Athabasca Hard Carry Case for 100mm and 100x150mm Filters
In Stock
Shop Now. Pay Later.
100% Interest-free.