SKU: NLEVOKE5000B EAN: 6949987492320
  • output similar to a 9kW HMI
  • IP 66 rating
  • +/-80 Green Magenta trim
In Stock Only 2 Left!
Stock Location:
Warehouse - Delivery only : 2
  • Reviews
The world’s first 5000W Stormproof LED bi-color spotlight with Green/Magenta adjustment
Key Features
  • LED Bi-color Spot Light
  • Wide CCT range of 2700K-6500K with ±80 green/magenta adjustment
  • Excellent color rendition with CRI/TLCI average 97/98, TM-30 Rf/Rg average 96/102
  • Revolutionary Nebula B4 Light Engine
  • Remarkable illuminance approaching that of a 9kW HMI or 24kW tungsten light
  • Meticulous design with balance adjusting rail, yoke with disc brake, skid, and PosiTight system
  • 12 built-in special effects with customizable parameters in each effect
  • Five fan modes: Smart, Full Speed, Low Speed, Pause and Off
  • Compatible with NL mount accessory ecosystem
  • Supports firmware update
  • For Studio & Film/TV Production
  • Output: 555,250 Lux at 3.3' (5600K)
  • Australian models include a 240V, 32A industrial plug.
  • It draws 5000W in 200V-240V countries/regions and 5200W in 100V-125V countries/regions.
  • 5 Fan Modes;
  • NL Mount
  • Continuous 0.1% Dimming Capabilities
  • IP66 Rating for Weather Resistance
(NLEVOKE5000B)
SKU NLEVOKE5000B
Barcode # 6949987492320
Brand Nanlux
Shipping Length 0.550m
Shipping Cubic 0.145860000m3
Reviews
We Also Recommend
Kupo 482T 2 Section Wind-up Stand with Auto Self-Locking Device
Only 4 Left!
Nanlux RF-NLM-60-EV2400 60 Degree Reflector for Evoke 2400B
Only 1 Left!
Nanlux PJ-NLM-15-30 NL Mount Projection Attachment 15-30 Degree for Evoke
Only 2 Left!
NANLUX Evoke 5000B Bi-colour LED Spot Light and Flight Case
backorder
You May Also Like
Nanlux 150cm Octagon Soft Box for Evoke 900C 1200B 2400B 5000B
Only 1 Left!
Nanlux 120cm Lantern for Evoke 5000B 2400B 900C and 1200B
Nanlux NL-PB NL70 Parallel Beam Reflector for Evoke
Nanlux FL-45E Motorised Fresnel Lens 15-50 degrees
Only 2 Left!
More From This Category
Nanlite PowerController Battery & Control Station for FC-300B and FC-500 Lights
In Stock
Nanlux Evoke 1200B Bi-Colour LED Spot Light 2700K - 6500K
Nanlux Evoke 900C RGBLAC Spot Light with Trolley Case
Nanlite FC-120C RGB LED Light 2KIT with protector roller case
In Stock
Shop Now. Pay Later.
100% Interest-free.