SKU: NNBTV26V489 EAN: 6949987426332
Backorder Available Backorder Available
  • Description
  • Warranty
  • Specifications
  • Reviews
The Nanlite BT-V-26V489 is a high-power V-Mount battery specifically designed to run 500W and above LED lights for video production, filmmaking, and photography. It's a 26V 489Wh Li-ion battery pack with a 20A current that's ideal for lighting fixtures that are specified for 26V voltage, like the Nanlite Forza 500B II, 500 II, 720B, and 720. It features an IP54 waterproof and dustproof rating, so it's fully equipped for shooting outdoors. It has two D-Tap ports, both delivering a power of 26V, and each D-Tap output supports up to 10A. Considering it's a high-power, large capacity battery with weatherproofing, the BT-V-26V489 is impressively compact.
Specs:
Model No.: BT-V-26V489
Capacity: 20Ah/489Wh
Current: 20A
Weight: 2.6kg
IP Rating: IP54
Charge temperature: 0℃-40℃, discharge temperature: -20℃-55℃
D-Tap*2 Output: 25.2V/10A (Max)