SKU: NNBTV144V98 EAN: 6949987426318
Backorder Available Backorder Available
  • Description
  • Warranty
  • Specifications
  • Reviews
Battery Power for your LED lights
The 14.4V 98Wh Li-ion battery is designed for the lighting fixtures equipped with V-mount battery holder and specified for a voltage range of 14.4-14.8V. It is recommended for application with Nanlite's Forza series 60W and 150W lighting fixtures, particularly when paired with the dedicated battery grip for more energy-efficient operations.
While maintaining high energy output, the 14.4V 98Wh Li-ion battery combines small size with versatility, offering a more suitable power supply solution for on-location lighting setup and outdoor shooting needs.
The battery can be charged with the Nanlite 14.8V battery charger or any other 14.8V V-Mount battery charger.
Specifications
Model No.: BT-V-14.4V98
Capacity: 6.8Ah/98Wh
Current: 10A
Weight: 540.1g
Charge temperature: 0℃-40℃, discharge temperature: -20℃-55℃
(NNBTV144V98)
SKU NNBTV144V98
Barcode # 6949987426318
Brand Nanlite
Shipping Length 0.200m
Shipping Cubic 0.001600000m3
Unit Of Measure ea
12 months Australian replacement warranty
Reviews
We Also Recommend
Nanlite Forza 150 5600K LED Monolight
Only 1 Left!
Nanlite Forza 60C RGBLAC LED Spotlight with Battery Handle and Bowens Adaptor
In Stock
Nanlite Forza 150B Bi-Colour LED Monolight
Only 1 Left!
Nanlite Forza 60 II Monolight 5600K LED Light with Battery Handle and Bowens Adaptor
In Stock
You May Also Like
Nanlite BT-V-14.8V160 14.8V 160Wh V-Mount Battery
Reserve
Nanlite 14.8V D-Tap Charger for V-Mount Batteries
Only 2 Left!