SKU: NNBTVBC14826V EAN: 6949987422006
In Stock Only 2 Left!
Stock Location:
Warehouse - Delivery only : 1
Croydon -pickup available : 1
  • Reviews
Run a Mixpanel 150 from a 14.8V V-Mount battery
The Nanlite BT-VBC-14.8V/26V battery adaptor allows you to power a Nanlite Mixpanel 150 or other light fixture with industry standard 14.8V V-Mount batteries. The adaptor has an internal step up transformer to provide the 26V output required by the Mixpanel 150 and other high powered LED fixtures.
This inverter can be used with any light fixtures requiring 26V input, provided the maximum draw is not above 150W.
The Nanlite 26V adaptor has three output modes:
V-Mount
4 Pin XLR
D-Tap
This adaptor can be used with either 14.4V or 14.8V V-Mount batteries. The V-Mount battery must be capable of a consistent 12A output.
(NNBTVBC14826V)
SKU NNBTVBC14826V
Barcode # 6949987422006
Brand Nanlite
Shipping Length 0.300m
Shipping Cubic 0.007680000m3
Reviews
You May Also Like
Nanlite MixPanel 150 RGBWW 150W LED Panel
backorder
Others Also Bought
Nanlite PavoTube II 30X 4ft RGBWW LED Tube 1 Kit
Only 2 Left!
Nanlite CC-S-PTII60X Bag to Suit PavoTube II 60X 4 Kit
Only 2 Left!
More From This Category
Nanlite Bag to Suit PavoTube II 15X 1 and 2 Kits
Nanlite BarnDoor with Eggcrate Grid for first generation PavoTube 30C
Nanlite PavoTube II 6C Carry Case
Nanlite PavoTube II 15X 2ft RGBWW LED Tube 8Kit with Hard Case
Only 3 Left!
Shop Now. Pay Later.
100% Interest-free.