SKU: KPCL30MB EAN: 6954016562998
In Stock Only 3 Left!
Stock Location:
Warehouse - Delivery only : 3
  • Reviews
The First C-Stand with a sliding leg AND a quick fold mechanism
The Kupo CL-30MB 30" Black C-Stand with sliding leg & quick release is a steel lighting support with 2 risers and 3 sections that extends to a maximum height of 244 cm. Century Stands or "C" Stands, are the most common type of grip equipment used by the filmmaking industry due to their strength and versatility. The Kupo CL-30M 30" Black C-stand can be used to mount your lighting equipment in conjunction with a whole variety of light shaping tools and accessories.  This Kupo CL master C-stand features a mechanical design that allows you to utilise a quick release set-up and also allows you to slide the top leg when on uneven surfaces, making this one versatile and convenient C-Stand for on location or in-studio.
Specifications
Risers:  2
Sections:  3
Fixed Stand Adapter:  5/8 in (16 mm)
Closed Length:  108.5cm
Maximum Height:  244cm
Footprint Diameter:  95cm
Weight:  6.1 kg
Maximum Load:  10 kg
Powder coated steel for black unit.
(KPCL30MB)
SKU KPCL30MB
Barcode # 6954016562998
Brand Kupo
Shipping Width 0.560m
Shipping Height 0.080m
Shipping Length 1.150m
Shipping Cubic 0.051520000m3
Reviews
We Also Recommend
Kupo KCP-246 40" Grip Arm with Super Grip Finger
Only 4 Left!