SKU: JB2600ALS EAN: 6933793980980
  • 2.6m Height
Backorder Available Backorder Available
Stock Location:
Croydon -pickup available : 1
  • Description
  • Warranty
  • Features
  • Specifications
  • Reviews
Jinbei 2.6 Metre Air Cushioned Light Stand JB2600FP
This Jinbei JB-2600FP light stand is a professional quality, aluminium lighting support ideal for studio applications. The JB2600FP has three sections featuring air cushioning designed for a maximum load of 5kg. This makes the light stand ideal for medium-sized flash heads and modifiers. Folding up to approx. 905mm this light stand is able to be packed away without taking up a great deal of space when not in use.
Specifications
Max Height: 2600mm
Folded Length: 905mm
Load Rating: 5kg
Fits 25mm castors for ease of use
(JB2600ALS)
  • Aluminium Construction
  • Air Cushioned
  • Spigot With 1/4" and 3/8" Threads
  • 5kg Load Rating
Max Height: 2600mm
Folded Length: 905mm
Load Rating: 5kg