SKU: DZPA10021PLMN
  • Super 35 (Image circle: 31.5mm)
Backorder Available Backorder Available
  • Reviews
The PAVO Anamorphic series offers focal lengths ranging from 28mm to 100mm, all with a 2X compression ratio. This expansion of cinematic scope enhances detail inclusion, resulting in a more profound depth of field, creating an immersive viewing experience.
With a compact and sturdy design, the PAVO boasts a front diameter of just 95mm and weighs between 1.2 and 1.6 kg, ensuring seamless integration with a variety of filming accessories like gimbals, Steadicams, and drones.
Even in low-light conditions, PAVO lenses excel with a wide aperture of T2.1 (28mm to 75mm) and T2.4 at 100mm. Featuring 14–16 blade, round iris, they produce captivating oval-shaped bokeh and a mesmerising 'waterfall' background blur, delivering a dreamlike visual aesthetic.
(DZPA10021PLMN)
SKU DZPA10021PLMN
Brand DZOFILM
More From This Category
DZOFILM Pavo 2x Anamorphic Prime 32mm T2.1-Neutral Coating- PL Mount cine Lens
Only 1 Left!
DZOFILM Pavo 2x Anamorphic Prime 55mm T2.1-Neutral Coating- PL Mount Cine Lens
Only 1 Left!
DZOFilm Catta Zoom 70-135MM T2.9 -E Mount (White)
backorder
DZOFILM Pictor 20-55mm T2.8 Cine Zoom Lens for PL and EF Mount (Black)
backorder
Shop Now. Pay Later.
100% Interest-free.