SKU: ATBLND1000K EAN: 6955537802617
  • Nano Coating
  • Scratch resistant glass
  • 20 stop light reduction
In Stock Only 1 Left!
Stock Location:
Croydon -pickup available : 1
  • Reviews
The worlds thinnest and lightest 20 stop filter with tempered impact resistant glass
The New Athabasca 20 stop Blade filter features a unique SUPER THIN 1.1mm design that is impact resistant which is a world first for square filters.
Features:
- Tempered glass meaning impact resistance which is a world first in square filters.
- Blade 20 stop filters provide an amazing low reflections and light reducing layer.
(ATBLND1000K)
SKU ATBLND1000K
Barcode # 6955537802617
Brand Athabasca
Reviews
We Also Recommend
Athabasca Blade ND1000 100mm Filter 10 Stops
Only 1 Left!
More From This Category
Athabasca 62mm Adapter Ring for Blade 100mm Filter Holder
Only 3 Left!
Athabasca Blade Graduated Neutral Density GND8(0.9) for 100mm Filter Holder Filter 3 Stops
Only 3 Left!
Athabasca Ultimate Blade 4 Filter Kit inc 100mm Holder CPL GND8 RGND8 ND64 and ND1000 with Complimentary Pouch
Only 2 Left!
Athabasca Ultimate Blade 4 Filter Kit inc 100mm Holder CPL GND8 RGND8 ND64 and ND1000 with Complimen
Athabasca Hard Carry Case for 100mm and 100x150mm Filters
In Stock
Shop Now. Pay Later.
100% Interest-free.