SKU: ATARKRING72
In Stock Only 1 Left!
Stock Location:
Croydon -pickup available : 1
  • Reviews
The Athabasca 72mm Adapter Ring is designed to allow you to attach the Ark Frame to the front of your 72mm lens. You can then use any of the 100mm wide Athabasca ND or graduated filters to create stunning landscape imagery.
The Adapter Ring also has an 86mm thread to allow you to attach circular filters, such as circular polarisers or UV filters.
(ATARKRING72)
SKU ATARKRING72
Brand Athabasca
More From This Category
Athabasca 62mm Adapter Ring for Blade 100mm Filter Holder
Only 3 Left!
Athabasca Blade Graduated Neutral Density GND8(0.9) for 100mm Filter Holder Filter 3 Stops
Only 3 Left!
Athabasca Circular Starry Night Filter 77mm
In Stock
Athabasca Ultimate Blade 4 Filter Kit inc 100mm Holder CPL GND8 RGND8 ND64 and ND1000 with Complimentary Pouch
Only 2 Left!
Athabasca Ultimate Blade 4 Filter Kit inc 100mm Holder CPL GND8 RGND8 ND64 and ND1000 with Complimen
Shop Now. Pay Later.
100% Interest-free.