SKU: LGS280MC EAN: 6949987481843
In Stock Only 1 Left!
Stock Location:
Croydon -pickup available : 1
  • Reviews
An immense amount of quality light output from a 1x2 LED light
The LG-S280MC is a 280W bi-colour studio light with DMX control, and a wider, 2700K-7500K colour gamut. High brightness, silent running with passive air cooling, 120° wide light dispersion, unmatched colour fidelity with a TLCI rating of 94+ and Ra95+.
LEDGO offers these lights as a 150W soft light for broadcast and TV and film studio lighting. Compared with traditional LED bulbs, the light can achieve an ultra-soft effect and create uniform lighting output without adding extra diffusers.
Specifications
"Power:280W
Power Source:48V DC 100-240V AC, or 2 x Sony 14.8V V-Mount batteries
Illumination(LM):21736LM
LUX: 7500K:8308lux@1m, 2323lux@2m, 1045lux@3m, 620lux@4m, 418lux@5m;
5600K: 7446 lux@1m, 2204lux@2m, 1053lux@3m, 632lux@4m, 439lux@5m;
3200K: 6653lux@1m, 1949lux@2m, 935lux@3m, 563lux@4m, 391lux@5m;
2700K: 6777lux@1m, 1875lux@2m, 876lux@3m, 525lux@4m, 349lux@5m
Color Temperature:2700K-7500K
CRI:Ra:95
Brightness Control:Dimmer/DMX/WiFi/ 2.4G"
(LGS280MC)
SKU LGS280MC
Barcode # 6949987481843
Brand Ledgo
Shipping Length 0.960m
Shipping Cubic 0.158976000m3
Reviews
We Also Recommend
Kupo 310M Low Mighty Light Stand 35kg Load Junior Receiver
In Stock
Kupo 370M Low Boy Junior Studio Aluminium Roller Stand
Only 3 Left!
Kupo 186M Short Low Mighty Stand with Junior Stand Top
In Stock
Others Also Bought
Kupo CS-30MB 30" Black Master C-Stand with Sliding Legs
Only 4 Left!
More From This Category
Voking VK750 MANUAL SpeedLight
Voking VK750 MANUAL SpeedLight
Ledgo 126 LED MicroPhone Mounted Ring Light For DSLR Video
Only 1 Left!
Ledgo D-Tap Cable for AltaTube 120C
Only 2 Left!
Kupo KSC-400K Car Rig Shooting Jib Kit
Only 1 Left!
Shop Now. Pay Later.
100% Interest-free.