SKU: KPKDCF16P EAN: 6954016500592
In Stock Sold Out
Stock Location:
Warehouse - Delivery only : 5+
  • Description
  • Warranty
  • Features
  • Specifications
  • Reviews
Mount a 16mm 5/8" receiver to an office ceiling
Specifications
Length: 88.9 mm
Width: 54 mm
Height:  34.9 mm
Weight: 0.16 kg
Safe working load: 5kg
(KPKDCF16P)
It attaches to an intersection in the metal ceiling supports
Universal 5/8 inch (16mm) receiver with metal lock
Steel and aluminium construction
Length     88.9 mm
Width     54 mm
Height     34.9 mm
Weight     0.16 kg
SKU KPKDCF16P
Barcode # 6954016500592
Brand Kupo
Shipping Length 0.180m
Shipping Cubic 0.001800000m3
12 months Australian replacement warranty
Reviews
You May Also Like
Kupo KD-CM16P Ceiling Frame Mount with Male 5/8" Spigot Adapter
Only 3 Left!
Others Also Bought
Kupo KS-091 108mm long Stud 16mm for 4/3 Way Clamp
Only 4 Left!
Kupo KS-101 Umbrella Mount Swivel Bracket with 5/8" Receiver
Only 1 Left!
Kupo KS-088 Vesa Mount Monitor Arm with Hex Pin for Use with Convi Clamp
Only 1 Left!
More From This Category
Kupo KS-309 MoUse Pad for Tethermate Side Table
Only 3 Left!
Kupo KS-020 Snap in Pin
Only 2 Left!
Kupo KS-020 Snap in Pin
Kupo KS-025 Camera Hex Stud 3/8"-16 Thread
Kupo KS-422 Suction Cup with Ball Head for Use with Super Knuckle System
Shop Now. Pay Later.
100% Interest-free.