SKU: NLTK280B EAN: 6949987490104
Backorder Available Backorder Available
  • Description
  • Warranty
  • Specifications
  • Reviews
Note: The Flight case, eggcrate and the honeycomb grid are not included, but available separately.
Wireless remote also available separately.
Specifications
CRI 96
TLCI 98
Power 280W
Power Source 100 - 240V DC24V. This panel cannot be powered by 14.8V or 26V V-Mount batteries
Colour Temperature 2700K - 7500K
Illumination (LUX @1m) 5600K: 5900 / 3200K: 5572
Brightness Control Dimmer, DMX, WiFi, RDM, Lumenradio
Dimensions 1340 x 540 x 85 mm
Weight Fixture 10.5kg, Barndoors 1.58kg, Yoke 1.68kg, Power Adapter 1.33kg
(NLTK280B)
CRI
95
Power
144W
Power Source
100 - 240V DC24V
Colour Temperature
3200K - 5600K
Illumination (LM)
8245 LM
Illumination (LUX)
5600K: 2928 / 3200K: 2767
Brightness Control
Dimmer, DMX, WiFi
Dimensions
710 x 330 x 70 mm
Weight
approx 7kg
SKU NLTK280B
Barcode # 6949987490104
Brand Nanlux
Shipping Length 1.365m
Shipping Cubic 0.125887125m3
12 months Australian replacement warranty
Reviews
We Also Recommend
Nanlink WS-RC-C2 Wireless Remote Control
Reserve
Nanlux TK-CM-BHG Gooseneck Yoke for TK Series LED Panels
Only 1 Left!
Nanlux Eggcrate for TK-280B and TK-450 LED Panel
Only 3 Left!
Nanlux Honeycomb Grid for TK-280B and TK-450 LED Panel
backorder
You May Also Like
Nanlux TK-140B Colour Variable 160W LED Panel
In Stock
Nanlux TK-450 5600K 455W LED Soft Panel
backorder
More From This Category
Nanlite 15V 6A Power supply for Nanlite 900SA and 900CSA
Only 1 Left!
Nanlux TK-200 5600K 240W LED Soft Panel
In Stock
Nanlite 900SA 900 LED 5600K Daylight LED Panel with WIFI Control
Shop Now. Pay Later.
100% Interest-free.