SKU: LGPAD268K EAN: 6949987482109
  • Full Video Light Kit.
  • Soft Consistent Light.
  • Very Portable.
In Stock Only 5 Left!
Stock Location:
Warehouse - Delivery only : 5
  • Reviews
A portable battery-powered 2 point soft LED light kit
An ideal kit for on-location Interviews, product demonstration videos, and youtube vlogging.
Bi-Colour Large LED Pad
Light Brightness Control:
Wifi, 2.4G and Dimmer
CRI(Ra): 95
Colour Temperature: 3200K-5600K
Illumination (LM): 2165lm
Power: 26.8W
Power Source: 15V 3A adapter,
Sony NP-F550, 750, or 970 Battery
Dimensions: 350 x 240 x15MM
Weight: 0.94kg
The video below demonstrates the features of a single E268C Luxpad, whereas this kit is for a pair.
kit includes:
2 x LEDGO Luxpad E268C Colour adjustable LED panels
2 x LEDGO compact 1.8m folding light stands
2 x AC adaptors for using mains power
2 x AC adaptor Light stand mounts
4 x NPF550 batteries for portable use
2 x NPF battery chargers
2 x Luxpad handles for handheld use
2 x removable grids
1 x LEDGO Padded travel bag
(LGPAD268K)
SKU LGPAD268K
Barcode # 6949987482109
Brand Nanlite
Shipping Length 0.610m
Shipping Cubic 0.076863000m3
Reviews
We Also Recommend
Rechargeable Lithium Battery NP-F960 Style 6000mAh 7.2V
In Stock
You May Also Like
Nanlite Lumipad 25 Soft LED Panel Twin Kit with Light Stands
Reserve
More From This Category
Lishuai C518ASV 36cm 1x1 EdgeLight LED Panel Variable Colour 2 Batteries 1 Charger & Carry Case
Only 1 Left!
Nanlite Compac 40 5600K DayLight LED Soft Panel
Only 1 Left!
In Stock
Nanlite Compac 200B Colour Adjustable LED Soft Panel
Only 3 Left!
Shop Now. Pay Later.
100% Interest-free.