SKU: LGPAD268K EAN: 6949987482109
  • Full Video Light Kit.
  • Soft Consistent Light.
  • Very Portable.
In Stock Only 5 Left!
Stock Location:
Warehouse - Delivery only : 5
  • Reviews
A portable battery-powered 2 point soft LED light kit
An ideal kit for on-location Interviews, product demonstration videos, and youtube vlogging.
Bi-Colour Large LED Pad
Light Brightness Control:
Wifi, 2.4G and Dimmer
CRI(Ra): 95
Colour Temperature: 3200K-5600K
Illumination (LM): 2165lm
Power: 26.8W
Power Source: 15V 3A adapter,
Sony NP-F550, 750, or 970 Battery
Dimensions: 350 x 240 x15MM
Weight: 0.94kg
The video below demonstrates the features of a single E268C Luxpad, whereas this kit is for a pair.
kit includes:
2 x LEDGO Luxpad E268C Colour adjustable LED panels
2 x LEDGO compact 1.8m folding light stands
2 x AC adaptors for using mains power
2 x AC adaptor Light stand mounts
4 x NPF550 batteries for portable use
2 x NPF battery chargers
2 x Luxpad handles for handheld use
2 x removable grids
1 x LEDGO Padded travel bag
(LGPAD268K)
SKU LGPAD268K
Barcode # 6949987482109
Brand Nanlite
Shipping Length 0.610m
Shipping Cubic 0.076863000m3
Reviews
We Also Recommend
Rechargeable Lithium Battery NP-F960 Style 6000mAh 7.2V
In Stock
You May Also Like
Nanlite Lumipad 25 Soft LED Panel Twin Kit with Light Stands
Reserve
Others Also Bought
Kupo GripHead W/ Swivel Pin
Only 3 Left!
Kupo GripHead W/ Swivel Pin
More From This Category
Nanlite Compac 24B Colour Adjustable LED Soft Panel Twin Kit with Desktop Stands
Only 3 Left!
Nanlite Compac 200B Colour Adjustable LED Soft Panel
Nanlite Compac 40 5600K DayLight LED Soft Panel
Only 1 Left!
Nanlite Compac 100B Colour Adjustable LED Soft Panel
Shop Now. Pay Later.
100% Interest-free.