SKU: LGD1200M EAN: 6949987481447
In Stock Only 1 Left!
Stock Location:
Croydon -pickup available : 1
  • Reviews
With high power output and fanless silent design, this 120W LED Fresnel is perfect for broadcast and studio lighting work, especially with the DMX control. The Daylight colour of the LEDGO LG-D1200M is ideal for combining with other LED lights. The beam angle can be adjusted from 9 degrees to 46 degrees allowing you to use the light as a spot or a flood or anywhere in between.
Wifi control
Download the free iOS app here
Specifications
  • 120W LED Fresnel Studio Light with DMX control
  • High efficiency moulded LED lamp
  • Low power consumption
  • Silent running with passive air cooling
  • 0-100% flicker-free, stepless adjustable brightness controls
  • Beam angle can be adjusted from 9 to 46 Degrees
  • CRI of 95
  • 120W Power Draw,
  • 1 meter: 53,979 lux at spot
  • Manual Dimmer Control
  • DMX Control (5 Pin DMX connector)
  • Dimensions: 390 x 230 x 190mm
(LGD1200M)
  • Low power consumption
  • Beam angle can be adjusted from 10° to 70°
  • CRI of 95
  • 120W Power, 7184LM Output
  • Manual Dimmer Control
  • DMX Control
SKU LGD1200M
Barcode # 6949987481447
Brand Ledgo
Reviews
We Also Recommend
Nanlite Forza 300 5600K LED Monolight
Only 1 Left!
You May Also Like
Kupo SW-02 Safety Wire with PVC Coating SWL 5kg 70cm
In Stock
More From This Category
Jinbei 30cm Magnum Reflector for MARS 3 and Delicacy 200
In Stock
Kupo DF-30K Dot & Finger Kit with Carry Bag
Only 1 Left!
Athabasca Circular Starry Night Filter 77mm
Athabasca Ultimate Blade 4 Filter Kit inc 100mm Holder CPL GND8 RGND8 ND64 and ND1000 with Complimentary Pouch
Only 2 Left!
Athabasca Ultimate Blade 4 Filter Kit inc 100mm Holder CPL GND8 RGND8 ND64 and ND1000 with Complimen
Shop Now. Pay Later.
100% Interest-free.