SKU: JBHD600MAX
  • Fast recycle time from 0.05 seconds to 0.9 seconds
  • Touchscreen LCD control
  • Powerfull 40W modelling light
In Stock Only 3 Left!
Stock Location:
Croydon -pickup available : 3
  • Description
  • Warranty
  • Specifications
  • Reviews
  1. The HD600MAX will TTL meter for fast and accurate shooting. When speed is of the essence.
  3. Shallow depth of field on the brightest day is enabled by 1/8500 of a second flash sync.
  4. Relegate the sun to "fill" status with 600ws to make the HD600MAX your main light in sunlight.
  5. Freeze action for your fashion or tech shoot
  6. 760 shot battery life. Shoot longer than any other portable strobe with the massive 29.6V 5000mAh battery capacity.
  10. Nikon iTTL and Canon eTTL for Canon users, with front or rear curtain sync.
  11. Bowens S mount for a huge range of light modifiers.
  12. Firmware upgradeable, see our Jinbei Firmware page for the latest updates
Kit includes
600W monobloc battery flash
5000mAh high capacity battery
battery charger
carry case
magnetic reflector
coloured gel kit
Also available from Authorised Australian Jinbei Stockists
Specifications
Powerful 600Ws (Guide No. 88, ISO 100, Standard Reflector)
Fan Cooled (Auto)
40W LED Modelling Light (100W Tungsten Equivalent, 2700K to 6500K colour adjustable)
Bowens S-type Accessory Mount
Removable 29.6V / 5000mAh Lithium-ion Battery provides 760 full power shots.
Optional airplane friendly 2500mAh battery provides 380 full power shots
0.05 to 0.9 Seconds Recycle Time
Built in TTL supporting wireless sync control; High speed with E/I TTL
Flash Modes TTL / M / Multi?
HSS to 1/8500th
First Curtain Sync, Second Curtain Sync
Exposure compensation
Bracketing AE-Lock Exposure
Auto Exposure
Manual Flash 1/256 to 1/1 Output (1/10th Increments, 9 Stop Range)
NORMAL Flash Duration T0.1: 1/330~1/7500S, T0.5: 1/1000-27000S
Freeze Mode Flash Duration T0.1: 1/330~1/9600S. T0.5: 1/1000~1/270005
Jinbei 2.4GHz Radio Receiver Built-in
ETTL & ITTL Radio Slave Modes
Range 300m + with TR-611 / TR-612 or TRQ6 or TRQ7 or TRQ8 as Transmitter
16 Groups
31 Channels
Supports Legacy TRS-V / TR-A6 Trigger System (may be limited function)
Supports Legacy TRS, TRS-V Trigger System (may be limited function)
Canon/Nikon/Sony/Fuji flash slave control
Large Color Dot Matrix LCD Display
Custom Functions
Auto Memory Function
Sound Prompt
Mini USB Port for Firmware Upgrades/ Updates
3.5mm Sync Port
Dimensions 303 x 115 x 121mm
Weight 2765g
(JBHD600MAX)
SKU JBHD600MAX
Brand Jinbei
Shipping Length 0.400m
Shipping Cubic 0.009600000m3
Assembled Length 0.360m
Assembled Height 0.200m
Assembled Width 0.120m
Jinbei Australia 2 year warranty
Reviews
We Also Recommend
Jinbei Sony hotshoe adaptor
Only 1 Left!
Jinbei Sony hotshoe adaptor
Jinbei HD400MAX Spare Battery
Only 2 Left!
Jinbei HD400MAX Spare Battery
You May Also Like
Jinbei HD2 MAX TTL On Camera Flash
backorder
Jinbei HD400-MAX TTL Battery Flash
Reserve
Jinbei TR-Q8 Multi Brand TTL Wireless Flash Trigger with Colour touch screen
In Stock
More From This Category
Jinbei DDJ-20 Floor Light Stand with Casters
Only 4 Left!
Jinbei HD-400PRO Spare Flash Tube
Only 1 Left!
Jinbei Red Fantasy Cloth Muslin Background 3 x 6m
Only 4 Left!
Jinbei MSN600-PRO 600ws Studio Flash with HSS
Only 2 Left!
Shop Now. Pay Later.
100% Interest-free.